Son 10 yılda, Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı %75 oranında arttı ve güncel rakamlara göre Türkiye, 20 bini burslu olmak üzere 200 bini aşkın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye, bu yönüyle dünyada en fazla uluslararası öğrenci kabul eden ülkelerden biri olarak dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere fırsat eşitliği sunmaya devam ediyor.

179.687
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

8.241.753
ÖĞRETİM ELEMANI
207
ÜNİVERSİTE
3.325
ULUSLARARASI ÖĞRETİM ELEMANI
202.850
ULUSLARARASI ÖĞRENCİ

40.091
YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMI

 

Bugün, Türk dili yaklaşık 220 milyon kişi tarafından konuşulan ve 100'den fazla ülkede öğretilmekte olan dünyanın en yaygın dillerinden biridir.

Türkiye Türkçesi ise dünya çapında yaklaşık 100 milyondan kişi tarafından anadil olarak konuşuluyor. Türkçe, yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya'daki bazı ülkelerde de yaygın olarak konuşulan bir dildir. Ayrıca Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve ABD gibi ülkelerde de Türkçe’nin önemi giderek artıyor. Türkçe konuşmak, derin bir tarih ve kültüre dayanan kadim bir dünyayla tanışmanızı sağlarken, jeopolitik önemi olan büyük bir coğrafyanın da kapılarını aralayacaktır.

TÖMER’de dünyanın her yanından gelen sınıf arkadaşlarınızla unutulmaz anılar edineceksiniz. Türkçe öğrenirken katılacağınız gezi programlarında Türkiye’yi daha yakından tanıyacak ve sınıfta kurduğunuz arkadaşlıkları mezun olduktan sonra bile devam ettireceksiniz. Mezun öğrencilerimizin hatıralarında TÖMER’de geçirdikleri yılların yeri her zaman ayrı olmuştur.