logo

Copyright ©2021 AliBaba Academy

Yabancılara İkamet Yasağıyla İlgili Yeni Karar ! 1 Temmuz'da Uygulanacak

Son dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı: 1200 mahalle tüm yabancılar için ikamete kapatılacak! 1 Temmuz'da uygulanacak.

 

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman SoyluGöç İdaresi Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, "Yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25'i geçtiği mahallelerde tüm yabancılar için ikamete kapatıldı.

Yabancı sayısının yüzde 25'i geçtiği 781 mahalle ikamete kapatıldı.

1 Temmuz'dan itibaren bu oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacak.

Böylelikle  1200 mahalle ikamete kapatılacak." dedi. Karar, 1 Temmuz'da uygulanmaya başlayacak. Öte yandan İçişleri Bakanı Soylu, Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı'nda da Suriyeliler için bayram izni uygulaması olmayacağını bildirdi..

 

Öğrenim vizesi ve tıbbi tedavi için vize almak isteyenler var. Burada da bir istismar var. Öğrenci vizesiyle geliyor, ikamet başvurusunda bulunuyor. Öğrenim vizesiyle gelip ikamete başvuranlara ikamet vermiyoruz. Öğrenimi bittikten sonra ülkesine dönecek..

10 Şubat 2022'den itibaren Turizm vizesiyle gelerek süresini bitirenlerin ikametine izin vermiyoruz.

Eğer bir kişi ev satın alırsa, diyelim ki 10 bine 10 bine metruk ev aldı. Biz bunu değiştirdik. Dedik ki büyükşehirlerde 75 bin dolara ev satın alıyorsan sana ikamet veririz.

Sahte kira kontratları vardı, artık notere ev sahibiyle birlikte gidecek.

İkamet izni yabancıların yaptırmak zorunda olduğu sağlık sigortaları vardı, maalesef burada da sahtecilik vardı. Burada da tedbir aldık.

Sigorta düzenleme merkeziyle konuştuk, bu poliçelerin işlevselliğini artırmak için birtakım kararlar aldık. Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla görüştük, uzun bir ikamet alsa da 6 aylık bir süreye geçtik. Sahte olup olmadığı ikamet aldığında artık ortaya çıkıyor.

"BİN 200 MAHALLE İKAMETE KAPATILACAK"

Ülkemizde yabancıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önlenmesi amacıyla yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25'i geçtiği toplam 781 mahalle tüm yabancılar için ikamete kapatılmıştı.

1 Temmuz 2022 tarihinden olan oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacaktır. Böylelikle yaklaşık 1200 mahalle ikamete kapatılmış olacaktır.

.

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın