logo

Copyright ©2021 AliBaba Academy

Türkmenistan ile yükseköğretimde ortak diploma programlarının açılması sağlanacak

Yükseköğretim Kurulu ile Türkmenistan Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında ortak diploma programları açılması sağlanacak, her iki ülke lisans ve lisansüstü alanlarda öğrenci kabul edecek

İki ülke üniversiteleri arasında dijital eğitim ve araştırma geliştirme alanlarında iş birliği mümkün hale geldi

Türkiye ile Türkmenistan arasında yükseköğretim alanındaki iş birliği genişletiliyor. İki ülkedeki yükseköğretim kurumları lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ortak diploma programlarının açılması sağlanacak.

31 Ekim 2023 / Ankara

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un 26 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’yi ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı uyarınca, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliği yapılacak.

Mutabakat Zaptına göre iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlardaki değişimler hayata geçirilecek.

Yükseköğretim kurumlarının, belirli programlarda öğrenci, öğretim görevlisi ve araştırmacıların eğitim ve staj hareketliliği ve kısa süreli araştırma programlarına katılımları desteklenecek. Ayrıca eğitim materyalleri değişimi, ortak çalıştaylar, konferanslar, seminerler ve karşılıklı üniversite ziyaretleri planlanacak.

Taraflar mevzuatları çerçevesinde birbirlerinin yükseköğretim kurumlarına lisans ve lisansüstü düzeylerde öğrenci gönderebilecek ve kabul edebilecek. Derece ve diplomaların tanınmasına yönelik işlemlerde gerekli çalışmalar yapılacak.

Mutabakat Zaptında belirtilen alanlarda iş birliği planlarının birlikte geliştirilmesi, bu hedeflere yönelik çalışmaların uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla "Yükseköğretim Ortak Daimî Komitesi” kurulacak.

- Türkmenistanlı öğrencilerin Türkiye’de tercih ettiği alanların genişlemesi bekleniyor

Türkmenistan uyruklu öğrencilerin Türkiye’de ön lisans programlarında en fazla tercih ettiği bölümler İlk ve Acil Yardım, Bankacılık ve Sigortacılık, Muhasebe ve Sergi Uygulamaları. Lisans programlarında ise Tarih, Hemşirelik ve Sınıf Öğretmenliği ilk üç sırada yer alıyor. Yüksek lisansta da Tarih en fazla tercih edilen bölüm olurken, doktorada Uluslararası İlişkiler ve Tarih öne çıkıyor. İmzalanan Mutabakat Zaptıyla tercih edilen bölüm sayısının çeşitlenmesi bekleniyor.

​Habere Ulaşmak İçin Tıklayınız 

 

ALİBABA ACADEMEMY olarak; Sizlere Devlet  Üniversitelerinin başvurularına ve Özel Üniversitelere yerleşmenize yardımcı olacağız.

TELEFONLARIMIZ

+90 552 825 85 85 

+90 552 547 01 93

Mail Adresimiz

info@alibabaacademy.com

MERKEZ OFİS ADRESİMİZ

ADRES: MOLLA GÜRANİ MAHALLESİ TURGUT ÖZAL MİLLET CADDESİ NO:48/15 FATİH / İSTANBUL

Paylaş:

Etiketler:

Yorumlar
Yorum Yapın